top of page

בגרות ביזמות אימפקט*

מגמה שהיא חממה ליזמות וחדשנות חברתית

.יזמות אימפקט מכוונת ליצירת השפעה חיובית בעולם החברתי-סביבתי כמטרה הראשונה של המיזם*

.להבדיל מיזמות חברתית ״רגילה״, יזמות אימפקט מחוייבת למודל כלכלי שיאפשר לה להתקיים באופן עצמאי

מה צריך בית הספר תיכון לתת לתלמידות ותלמידים כדי שיצדיק את הזמן הרב שמבלים בו?

תכנית הכשרה לחיים האמיתיים במאה ה-21

משרד החינוך פועל בשנים האחרונות בכיוונים רבים על מנת לחדש את החינוך ולהתאימו למאה ה-21. במסגרת זו נוצר מסלול החממו״פ המאפשר ליזמים שאינם אנשי חינוך לפתח חדשנות חינוכית מתוך מטרה להטמיע את המיזמים המוצלחים בכל מערכת החינוך.

 

תכנית westart פותחה במשך שנים מתוך מטרה לאפשר לבני נוער הכנה מתאימה לחיים בעולם המודרני, המהיר, המשתנה.

בשנת הלימודים תשע״ח התכנית התקבלה למסלול החממו״פ והיא זוכה לתמיכה ותקצוב של משרד החינוך.

התכנית מעוצבת סביב למידה התנסותית, חוויתית, המכוונת את התלמידות/ים להכיר את עצמם/ן, לזהות את הכשרונות, החוזקות והתשוקות שלהן/ם כבסיס לעשייה אותה ירצו להוביל בהווה ובעתיד. יחד עם המיקוד על ההתפתחות האישית , מפגשי הלמידה מציידים את הלומדים והלומדות בארגז כלים המאפשר הוצאה לפועל של החלומות המתגלים בתהליך.

במילים פשוטות, לכל אחד ואחת יש יתרונות ויכולות ייחודיים ותפקידנו להנחות כיצד ניתן לבטא אותן  בעולם האמיתי.

אנחנו מאמינים כי בזה טמון מיצוי הפוטנציאל ותחושת הסיפוק והמשמעות שאותה כל אחת ואחד מחפשים.

למידה מבוססת אתגרים.

זוהי תפיסה פדגוגית שעיקרה הוא בחירת האתגר על ידי הלומדים ולא על ידי המורה. עצם פעולת הבחירה מאפשרת ללומדים לבחור תחום עניין שקרוב לליבם והוא מייצג משיכה טבעית שלרוב באה גם עם יכולת באותו תחום. המורה משנה את תפקידו,  מבעל הידע למנחה תהליכי למידה. תהליך החקירה של האתגר מזמין קשר עם מומחי תוכן חיצוניים, חקירה עצמאית ופיתוח חשיבה ביקורתית. 

ליבו של התהליך הוא זיהוי האתגר שאותו כל אחת ואחד רוצה לפתור. ​מאחורי האתגר ״שלי״ מסתתרת תשוקה שמניעה את כל התהליך. האתגר מייצג תחום עניין, יכולת לבטא כשרון ובעיקר תשוקה ורלוונטיות לתהליכי הלמידה.

אם נלמד את התלמידים של היום

את מה שידענו אתמול

אנחנו גוזלים מהם את המחר. (ג׳ון דיואי)

העקרונות המנחים של הלמידה,

א. ״ניהול השתתפותי״ - הכוונה היא למתודולוגיות של תהליכים חברתיים מובנים וחדשניים אשר משנות את דפוסי הפעולה הקיימים בחברה באופן טבעי. אלו מודלים של עבודה שיתופית בניהול פרויקטים. דרך ׳ההפעלה׳ מעצימה וממצה את תרומתו/ה של כל משתתפ/ת ביחיד ובצוות להשגת תוצאות מיטביות.

 

ב. ״למידה מבוססת אתגרים״ - זוהי חוויה של למידה שיתופית כאשר המנחים/ות  והלומדות/ים פועלים/ות יחד ללמוד על בעיות מרתקות, להציע פתרונות לאתגרים אמיתיים ולפעול ליישומם. המשך התהליך ברפלקציה של הלומדים/ות על תהליכי הלמידה, ההשפעה של פעולותיהם/ן על המציאות ולבסוף פרסום הפתרונות לעולם כולו.

 

ג. ״יזמות ופיתוח חדשנות״ - חשיבה עיצובית היא המתודה המובילה את עולם הפיתוח כבר למעלה מעשור ומהווה את עמוד השדרה של התכנית בכל הקשור לפיתוח המיזמים. במקביל היא מעצבת את התכנית עצמה כתהליך מתמיד של פיתוח ושינוי ביחס לתובנות העולות מן הלומדים והמנחים. בנוסף לכך משולבים כלי יזמות ופיתוח  נוספים כמו חשיבה המצאתית, קנבס מודל עסקי, לין סטארטאפ, גישה אג׳ילית ועוד.

 

ד. ״אימון אישי ותמונת עתיד״ -  מחקרים מראים כי בני נוער שהחזיקו בתמונת עתיד בזמן התיכון הגשימו את חזונם האישי באחוזים גבוהים ביחס לשאר. האימון האישי משמש אותנו ככלי להתפתחות אישית ואיתור החוזקות האישיות והחסמים של כל לומד/ת בתכנית. המטרה, לתמוך ביצירת תמונת עתיד למירב הלומדים.

bottom of page